Na Zemlji ima oko 1.3 milijarde km3 vode. Masa vode u okenima na Zemlji je tek 2% od ukupne mase naše planete. To je toliko malo da bi moglo biti zanemarljivo, ali je za život na Zemlji to više nego dovoljno. Poreklo vode, kao i poreklo celokupnog života na našoj planeti i dalje je pod velom misterije.
Postoji nekoliko teorija vezanih za poreklo vode na našoj planeti.
TEORIJA 1 – VODA JE ODUVEK TU
Ova teorija podrazumeva da je voda nastala pre oko 4 i po milijardi godina, u isto vreme kada se formirala i Zemljaska kugla. Pitanje koje se logično postavlja je kako se zadržala kada znamo da je je Zemlja tada bila užarena lopta. Odgovor se krije u vodenoj pari. Naučnici traže dokaz da je upravo voda H2O zajedno sa ugljen-dioksidom CO2 i drugim gasovima formirala prvu atmosferu oko naše planete. Ta praatmosfera bila je gušća i imala je višu temperaturu od današnje. I to je omogućilo da usled kruženja vode u prirodi Zemlja počne da se hladi i postane pogodno mesto za formiranje života.
TEORIJA 2 – VODA JE NASTALA SAMA OD SEBE
Tokom vremena atmosferski vodonik reaguje sa oksidima kao što su FeO kojeg je bio dosta u okeanu magme na Zemlji i to je jedan od načina dobijanja veće količine vode. Dok je atmosfera imala dovoljno visoku temperaturu bilo je uslova da se ove hemijske reakcije dešavaju. Kada je atmosfera ohladila, vodena para se kondenzovala i formirala okean.
TEORIJA 3 – VODA POTIČE IZ SVEMIRA
Nova istraživanja otkrivaju da voda na Zemlji najverovatnije potiče iz kosmosa. Ali ni ova tvrdnja ne rešava problem porekla vode. Jer ostaje pitanje da li je došla sa kometama, asteroidima ili iz sunčeve magline.
KOMETE
Prvi svemirski objekti na koje su naučnici sumnjali su komete. Ove leteće ledene stene su zbog svojih „repova“ odavno sumnjive kao prevoznici vode i mikroorganizama širom svemira. U ranoj fazi Zemljine istorije ona je često bila bombardovana od strane ovih svemirski tela. Ipak, malo je teško zamisliti da samo jedna kometa može da napuni sve okeane. Teorija pretpostavlja da je tokom jednog vremenskog perioda ogroman broj kometa kontinuirano udarao u Zemlju. Možda je ovo istina, ali zvuči pomalo nerealno.
ASTEROIDI
Asteroidi su svemirske stene koje ili kruže oko Sunca ili putuju sami prema nekom cilju podstaknuti gravitacijom. Ali oni jesu potencijalni izvor vode na Zemlji. Dokazano je da je tokom ranog perioda razvoja Zemlje postajao period kada je ogroman broj asteroida udario u našu planetu. Kao dokaz su tu Mesečevi krateri koji jasno ukazuju na ovaj period „ateroidske oluje“. Ipak, ono što važi za komete, važi i za asteroide. Koliku god da su količinu vode nosili, teško da bi doneli baš svu vodu koja na Zemlji danas postoji.
SUNČEVA MAGLINA
Da voda na Zemlji potiče iz sunčeve magline je najmanje verovatna teorija, ali možda i najuzbudljivija. Često se kaže da početna količina vode ima poreklo iz Sunčeve magline, jer je hemijski sastav te vode i gasa iz kojeg je nastala atmosfera, naravno ista. Atmosfera je nastala iz gasova i čestica koje su kružile oko Sunca, a kasnije se grupisale i postale naša planeta. Ipak, hemijski sastav vode na Zemlji je drugačiji u odnosu na paru koja se zalazi u Sunčevoj maglini. A i jasno je da nije moglo nastati ovoliko vode koliko se sad nalazi u okeanima na ovaj način. Tako da je potrebno naći druge izvore.
NAJVEROVATNIJA TEORIJA
Danas naučnici idu ka tome da dokažu da je zajedničkim delovanjem svih elemenata nastala količina vode koja je danas na planeti. Komete, meteori, hemijske reacije kao i para iz sunčeve magline mogle su kroz skoro pet milijardi godina da stvore vodena prostranstva koja danas našu planetu razlikuju od ostalih pustih i suvih planeta iz komšiluka. Izgleda da su vodu na našu planetu doneli meteoriti i to mnogo ranije nego što smo pretpostavljali. Vrlo je moguće da su sa vodom zajedno stigli i osnovni elemeti života.